Mnogi ljudi se stide da pokažu svoje nedostatke. Veruju da nisu dovoljno lepi, da nisu dovoljno bogati, niti dovoljno kompetentni. Emocija stida obično vodi ka povlačećem ponašanju.
Anksioznost se takođe javlja kao problem,naročito u početnoj fazi. Šta ako joj se ne dopadnem, šta ako me odbije, šta ako nikada ne pronađem partnera, partnerku.
Čega se plašimo? Šta je najgore što se može dogoditi ako veza ne uspe? Možemo da doživimo emotivni bol i razne druge neprijatnosti. Sve smo to prošli mnogo puta. Da li je strah da ćemo biti odbijeni, ostavljeni, nevoljeni toliko jak da će nas uvek držati iza staklenog zida, iza mogućnosti da se pred potencijalnim partnerom otvorimo i pokažemo svoju emotivnu i erotsku stranu?
Mnogo toga u ljubavi je stvar odluke i jasne želje. Postoji mnogo odluka u ljubavi: da zavolimo nekoga, da uđemo u vezu, da prekinemo odnos… Ali postoji i odluka da uradimo sve što je do nas da se otvorimo prema potencijalnom partneru. Šta znači ta odluka da se otvorimo? Da se prepustimo neizvesnosti, da zaboravimo stroge kriterijume, da pristanemo na rizik, da eksperimentišemo, da budemo emocionalno ranjivi. Otvorenost za komunikaciju, fizička i seksualna privlačnost su moćni pokretači želje za komunikacijom, naročito pri prvim susretima.
Vežbe one koji se plaše odbijanja:
-da razgovaraju sa više potencijalnih partnera tokom jedne nedelje
-da savladaju korisne veštine – asertivni trening; trening komunikacijskih veština; trening seksualnih veština.
-da namerno urade nešto što smatraju sramnim tokom “startovanja”. Npr. da namerno kažu pogrešnu stvar ili da se obuku neobično. Cilj ove vežbe – bolje prihvatanje sebe
-da se svesno izlože neprijatnosti da budu odbijeni